חיפוש

איך לשמור על שלום בית בתוך תהליך הגירושין

גירושין יכולים להיות אחד התהליכים המאתגרים והמלחיצים בחיים. לצד ההתמודדות הרגשית והמעשית, ישנו גם אתגר משמעותי של שמירה על שלום הבית ויציבות עבור כל המעורבים, במיוחד אם יש ילדים במשפחה. למרות שזה לא פשוט, יש צעדים שניתן לנקוט כדי להקל על התהליך ולשמור על אווירה בריאה ככל האפשר.

 

תקשורת מכבדת ופתוחה

אחד הדברים החשובים ביותר לשמירה על שלום בית בזמן גירושין היא תקשורת. גם אם הרגשות סוערים, חשוב להשתדל לנהל שיחות בצורה מכבדת, רגועה ועניינית ככל שניתן. כדאי להימנע מהאשמות, צעקות או ויכוחים מיותרים. במקום זאת, כדאי להתמקד בנושאים המעשיים שצריך להסדיר ולהשתדל להקשיב לצד השני ולגלות אמפתיה. אם יש ילדים, תקשורת פתוחה וכנה חשובה במיוחד, תוך התחשבות ברגשותיהם ובצרכים שלהם. חשוב להבהיר להם שהגירושין לא באשמתם ושאתם עדיין אוהבים אותם ורוצים בטובתם.

 

שיתוף פעולה בהסדרים מעשיים

פרט לצד הרגשי, יש לא מעט היבטים לוגיסטיים ופרקטיים שצריך לתאם ולהסדיר בתהליך הגירושין. זה כולל חלוקת רכוש, הסדרי מגורים, משמורת על ילדים, מזונות וכו'. במקום להיכנס למאבקי כוח, עדיף לנסות לשתף פעולה ולהגיע להסכמות מתוך רצון טוב והתחשבות הדדית. אם מתעוררים חילוקי דעות, אפשר להיעזר בגישור או בייעוץ מקצועי כדי לגשר על הפערים. חשוב להשתדל למצוא פתרונות מעשיים שיתנו מענה סביר לצרכים של כולם, מבלי להקצין עמדות או להיגרר לעימותים מיותרים.

משמורת ילדים גירושין

טיפול רגשי ותמיכה

הניסיון לשמור על שלום הבית לא אמור לבוא על חשבון ההתמודדות הרגשית האישית של כל אחד מבני הזוג. חשוב להכיר בכך שגירושין הם תהליך קשה ומורכב שמעורר הרבה רגשות – כאב, כעס, בלבול, פחד. זה טבעי ולגיטימי להרגיש כך, וחשוב לתת לעצמנו לגיטימציה וזמן לעבד את הרגשות האלה. כדאי לפנות לעזרה מקצועית כמו ייעוץ זוגי או טיפול פרטני, שיכולים לתת כלים להתמודדות. חשוב גם לבקש תמיכה מהסביבה הקרובה – משפחה, חברים – ולהרשות לעצמנו להישען עליהם.

 

הורות משותפת

נקודה נוספת שחשוב לתת עליה את הדעת היא שמירה על הורות טובה ומשותפת לאורך כל התהליך, למען טובת הילדים. גם אם אתם נפרדים כזוג, תפקידכם כהורים נמשך ודורש שיתוף פעולה. חשוב מאוד להימנע ככל האפשר ממריבות, מניסיונות לערב את הילדים בעימותים או "למשוך אותם לצד שלכם".

במקום זאת, נסו להעביר מסר שאתם עדיין משפחה ושני ההורים אוהבים את הילדים ודואגים להם, גם אם ההסדרים המעשיים משתנים. בנושא הורות משותפת והסדרי ראייה, מומלץ להיוועץ עם עורך דין לענייני משפחה. למידע נוסף על עו"ד גירושין ודיני משפחה, כנסו לאתר  – https://rslawfirm.co.il.

 

לסיכום

שמירה על שלום בית בתהליך גירושין היא משימה מאתגרת, אך בהחלט אפשרית. בין אם על ידי תקשורת בונה, שיתוף פעולה בנושאים מעשיים, קבלת תמיכה רגשית או הורות אחראית – צעדים אלו יכולים לסייע רבות בצליחת התקופה הזו. חשוב לזכור שלוקח זמן להסתגל למציאות חדשה, והדרך לא תמיד קלה. אבל עם סבלנות, רגישות והתחשבות בכל הצדדים המעורבים, ניתן לעבור את זה בצורה בריאה ומיטיבה ככל הניתן.

גירושין הורות משותפת

אולי יעניין אותך גם